Vodič kroz vrste papira
Papir, vrste, veličine, debljina i završna obrada! Sve može postati malo komplikovano. Ovaj vodič će vam pomoći da odaberete papir koji odgovara odredjenom poslu i čini ceo proces malo manje stresnim.
Da bismo vam pomogli napravili smo listu tipova papira zajedno sa opisom svakog od njih.
Premazani papir sjajni
Sjajni papir se obično koristi za flajere i brošure jer ima visok sjaj. Pošto se mastilo dobro suši, nema potrebe za zaptivnim lakom jer se mastilo ne briše.
Premazani papir mat
Mat papir je suprotan sjaju - premazan je mat završnom obradom kako bi se proizveo papir koji nije sjajan, sprečavajući odsjaj. Ova vrsta papira je savršena za izveštaje, letke.
Reciklirani papir
Napravljen od korišćenih papirnih proizvoda. Reciklirani papir je savršen za one koji pokušavaju da smanje svoj uticaj na životnu sredinu. Manje je beline a može se koristiti za većinu dokumenata uključujući izveštaje, beleške i obrasce.
Premazani papir silk
Prelaz između sjajnog i mat papira, ima glatku svilenkastu prevlaku, ostavljajući ga glatkim na dodir, ali bez sjaja. Ova vrsta papira se može koristiti za mnoge stvari kao što su časopisi, knjige i katalozi.
Nepremazani papir
Nepremazani papir, koji se obično nalazi u većini kancelarijskih štampača, nema premaz, što ga čini odličnim za prijemčivost i upijanje mastila. Pošto nije premazan, ima prednost da se može koristiti i za štampanje i za pisanje, idealan je za formulare, memorandume, knjige, brosure.
Papir sa vodenim žigom
Papir sa vodenim žigom daje osećaj luksuza i visokog kvaliteta. Da bi se postigao željeni efekat, otisak se utiskuje u papir pričvršćivanjem žičane šare. Ova vrsta papira se obično koristi kao zaštitni element za važne dokumente, uključujući ispitne sertifikate, glasačke listiće.
Fini papiri
Fini papiri su obojeni ili beli, sa različitim teksturama na površini, sa sjajnim česticama. Koriste se za različita luksuzna pakovanja, pozivnice, čestitke.
Koje gramature papira postoje i namena?
Postoji mnogo različitih standarda za gramature papira. Težina određuje za šta se papir koristi i često se naziva „gramaža“.
U nastavku je vodič za težinu papira koji vam pomaže da saznate šta vam treba. Evo kratkog rezimea standardnih težina:
- 35-55 gsm – Najlakši tip papira, od prozirnog paus papira do novinskog papira.
- 75-90 g/m2 – Ovu težinu papira ćete pronaći u blokovima za skice ili sveskama. Dovoljno je debeo da se crta olovkom, ali teško mastilo ili marker mogu procuriti.
- 80-100 g/m2 – Ovo je težina većine vrsta papira za kućne štampače.
- 120-140 g/m2 – Težina vašeg prosečnog promotivnog postera. Zamislite filmske postere koji vise na zidovima spavaće sobe tinejdžera ili postere proizvoda koji vise u izlozima prodavnica.
- 210-300 gsm – Ovaj deblji tip papir je čvršći, ali se i dalje može savijati. Videćete da se koristi za naslovnice nekih časopisa i letke većeg kvaliteta, za korice školskih sveski, knjiga . Ovo je takođe težina većine papira koji se koristi za akvarele ili slikanje.
- 350-450 gsm – Najveće gramature papira su uglavnom kartoni. Ovo je najtvrđi, najčvršći papir i koristi se za vizit karte i pozivnice, kutije za ambalažu.